Různé

Silná hesla snadno a rychle

28.7.2017
Silná hesla snadno a rychle

Používat hesla typu 123456 nebo nebo mít jako heslo jméno vašeho domácího mazlíčka není to pravé. Kdo si má ovšem pořád vymýšlet nová hesla a hlavně si je potom všechny pamatovat? Tyto dva způsoby zvýší míru vašeho bezpečí nejen na internetu.

Zkomplikujte běžná slova

Víte jak jsem psal, že jméno domácího mazlíčka není dobré heslo? Pokud máte doma králíčka Karlíčka, tak mít jako heslo karlicek je špatný nápad. Co kdyby to heslo bylo K4rl1c3k. ? To už je lepší ne? Pořád se jedná o něco, co si snadno zapamatujete, ale jako heslo to je několikrát bezpečnější. Někteří bezpečnostní experti také doporučují používat jako hesla celé věty. V tom případě by heslo mohlo být MujKralic3kS3Jm3nuj3Karlic3k Takové heslo už jen tak někdo neprolomí.

Používejte správce hesel

Správce hesel neboli password manager. Takový program funguje jako „trezor na hesla“. Dostanete se do něj pomocí jednoho hlavního hesla (takzvané master password), které by mělo být velice složité. Stačí si ovšem pamatovat pouze toto heslo, všechna ostatní naleznete uvnitř. Většina těchto správců vám heslo vygeneruje a následně uloží, takže můžete mít heslo třeba A,#zh5MrbH-A:%“g , ale vůbec vás to netrápí a je to bezpečné.

Mým oblíbeným správcem hesel je LastPass. Je zdarma, nabízí aplikace pro telefony, tablety a rozšíření do prohlížečů. Pokud si ho nainstalujete do prohlížeče, automaticky vyplňuje hesla na stránkách, pro které jste si je uložili. Hlavním rozdílem oproti uložení hesla přímo do prohlížeče je to, že hesla jsou celou dobu šifrována a bez hlavního hesla se k nim nikdo nedostane. LastPass můžete používat na více zařízeních, hesla se synchronizují přes cloud, takže u sebe máte vždy aktuální verzi vašeho trezoru.

LastPass ke stažení pro: iOS, Android,  Windos Phone / PC s Windows 10, rozšíření pro Firefox a rozšíření pro Chrome.

O autorovi

mm

Spoluzakladatel Chytrého podnikatele. Specialista na online marketing a webdesign. Volnonožec.

Komentujte

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz